-
Toimetas Timo Arbeiter
-
Viimati uuendatud: 03 Jaanuar 2018
-
Klikke: 3553
Eestimaa Looduse Fond koos partneritega korraldab juba kolmandat aastat konnade üle tee aitamise ettevõtmist „Konnad teel(t)“. Otsime inimesi, kes soovivad sel kevadel konni üle tee aidata.
Konnaränne
Konnad ja teised kahepaikseid talvituvad veekogudes või maase kaevunult. Kui saabub kevad, siis konnad ärkavad ja neil tekib vastupandamatu soov suunduda veekogudesse, kus nad on harjunud paljunema. Nii on nad rännanud juba ammu enne seda, kui inimesed rajasid maanteed.
Et päästa võimalikult palju kahepaikseid autorataste alt, tuleks maanteede kavandamisel arvestada rändeteedega. Seni, kuni seda tehtud ei ole, saame siiski konnadele abiks olla, aidates neid kõige kibedamal rändamise ajal ohutult üle tee.
Tavaliselt hakkavad konnad liikuma aprilli lõpus, kuid kõik oleneb ilmast: vajalik on püsiv ööpäevaringne plusstemperatuur ja väike vihm. Päeva lõikes liiguvad konnad päikeseloojangust alates 2-4 tunni jooksul.
Kuidas konni aidata?
- Otsi oma kodu lähedal üles kohad, kus konnade kevadised rändeteed ristuvad autoteedega. Ehk oled selliseid kohti juba eelnevatel aastatel märganud? Kui ei, vaata kaarti kahepaiksete rändeinfoga .
- Jälgi õhtuti, kui päike on loojunud ja kui ilm on soe ning niiske, kas konnad on juba liikvel. Keegi oska ennustada, millal ränne täpselt hakkab, seega tuleb olla ise tähelepanelik ja kiire.
- Kui näed, et konnad on asunud teed ületama, kutsu sõbrad, naabrid ja pereliikmed appi.
- Korjake konnad sellelt teepoolelt, kust nad tulevad, puhastesse ämbritesse. Kindlasti kandke kindaid, sest konnade nahk on väga tundlik.
- Viige konnad ämbritega sinnapoole teed, kuhu nad minna tahavad, võimalikult lähedale nende sihtpunktiks olevale veekogule.
- Tegevuse muudab efektiivsemaks võrgust konnatõke tee ääres. Seda saab küsida ELF-ist või ise teha.
- Pidage silmas ka liiklusohutust!
Konnad teel(t) talgud 2014
Kõik aktiivsed loodusesõbrad on oodatud korraldama konnatalgusid oma kodukohas. Selleks:
- Pane end ELF-i veebilehel kirja.
- Sinuga võetakse ühendust. Sulle toimetatakse talgude stardiämber, mis sisaldab infomaterjale konnade kohta, 5 helkurvesti, meeneid talgulistele, pealampe koos patareidega pimedas toimetamiseks, 5 paari kindaid, 2 plakatit talgute reklaamiks.
- Sulle antakse ka täpsemat infot selle kohta, kuidas konnadega ümber käia ja milliseid korralduslikke küsimusi peaksid silmas pidama. Osale võimalusel koolituspäeval.
- Otsi oma sõprade ja tuttavate hulgast talgulised. Neid ei pea olema palju, aitab ka paarist inimesest. Kui talgulisi jääb puudu, anna meile teada ja aitame otsida
- Jälgi, millal konnad liikuma hakkavad ja kui see juhtub, helista kiiresti oma talgulistele ja aidake konnad üle tee.
- Anna meile pärast teada, palju konni päästsite. Meie omakorda anname sulle teada, millal toimub tänuüritus.
Kui ise korraldamiseks jaksu pole, siis hakka konnatalguliseks. Konnarände ajal kutsutakse sind appi konni üle maantee viima.
Koolituspäevad
Ootame kõiki vabatahtlikke konnatalgude korraldajaid ja teisi huvilisi koolituspäevadele, mis toimuvad
- 8. märtsil Tallinnas (algus kl 10.00, Tallinn Lai 29A, Eesti Loodusmuuseum)
- 15. märtsil Tartus (algus kl 10.00, Tartu Lille 10, Tartu Loodusmaja ).
Infopäev kestab 4h, millest 2h on pühendatud konnade bioloogiale ja liigikaitsele, 1h liiklusohutusele maanteel ja 1h konnatalgute läbiviimise praktilisele poolele.
Registreerimise info peatselt konnad teel(t) kodulehel: http://www.elfond.ee/konnadteel.