Noore inimese vaatenurgast on terviseteema tavaliselt seostatav millegi ära keelamisega, eks? Paistab, et üsna suur hulk tõeliselt lahedaid ja ellu rõõmu toovaid asju on tegelikult meie tervisele ja seega siis ka meie elule kahjulikud. Ja nii kuulutavad igasugused terviseedendajad, et hoidu sellest ja hoidu tollest.
Kuid ehk on võimalik tervisele läheneda ka veidi teisest nurgast. Kui eesmärgiks on hea ja huvitav elu, siis tervis on selles pildis suureks plussiks. Ta ei võta kindlasti midagi ära, vaid aitab kõike muud väärtuslikku tõeliselt nautida. Ilma terviseta on kogu pilt kindlasti kohe hallim või suisa must. Oluline on elule läheneda loovalt ja siis on võimalik avastada, midagi, mille peale me pole ehk senimaani tulnudki.
Kui oled haigestunud siis helista PEREARSTI NÕUANDETELEFONIL 1220.
Perearsti nõuandetelefon 1220 on mõeldud nõu ja abi saamiseks ajal, mil teie perearst ei ole kättesaadav või kui te arvate, et terviseprob¬leem ei vaja perearsti vastuvõtule minemist.
Kui terviseprobleem tekib töö ajal, võib pere¬arstiga ühenduse saamine olla keeruline sest ta on tavaliselt hõivatud teiste patsientidega. Ta¬valiselt vastab keskusesse helistades telefonile pereõde.
Terviseprobleem võib tekkida aga ka väljaspool tööaega, puhkepäevadel või riiklikel pühadel. Ka siis, kui te viibite mõnes teises maakonnas või olete välismaal ega saa kohe oma perearsti poole pöörduda on abiks Perearsti nõuande¬telefon 1220.
Numbrile 1220 saab helistada kõikidelt side-operaatoritelt üle kogu Eesti. Teenust Perearsti nõuanne 1220 pakub Arstlik Perenõuandla OÜ.
Perearsti nõuanne 1220 on kindlasti heaks abi¬liseks ka lasteasutustele. Kui tervishoiutöötajat ei ole kohal, saab lapse terviseprobleemi korral küsida esmast arvamust nõuandetelefonil vasta¬va arsti või õe käest.
Mis vahe on numbritel 1220 ja 112?
Abivajajad pöörduvad sageli hädaabinumbrile 112 – terviseprobleemiga, mis tegelikult ei vaja kiiret ja elupäästvat sekkumist.
Numbrile 112 peaks helistama eelkõige siis, kui terviseprobleem või õnnetusjuhtum võiks vaja¬da kiirabi väljakutset. Meditsiinilist konsul¬tatsiooni elanikkonnale Häirekeskus ei anna.
Häirekeskusesse numbrile 112 tulnud kõned, mis ei vaja kiirabi väljakutset, edastatakse numbrile 1220 arstliku konsultatsiooni saamiseks.
Kui olete helistanud 1220-le ja kõne käigus selgub, et teie tervislik seisund vajab vältima¬tut arstiabi, suunatakse teie kõne kohe edasi Häirekeskuse numbrile 112 kiirabi väljasaatmi¬seks.
Oled sa mõelnud sellele, et valdav osa maailma ebatervislikest meelelahutustest ja inimeste seas ülipopulaarsetest tarbeainetest ning nende lai levik on ju tegelikult kellegi materiaalne huvi? Sellest, et sina ja sinu sõbrad näiteks sööksite võimalikult palju rämpstoitu on huvitatud teatud ärimehed, kes miljonite ülekaaluliste inimeste pealt tohutult suur rikkusi kokku ajavad. Veelgi ilmsem on see miljonite noorte ärakasutamine alkoholi- ja tubakatööstuse poolt. Teie tarbite ja saate ehk sellest ka väikse rahulduse oma ellu, kuid keegi kuskil saab tänu sellele hirmus rikkaks. Ja kui me vaatame seda pilti niiöelda elu laiekraanilt, siis väga paljude noorte jaoks lõpeb se hetkeline nauding tegelikult surma, sõltuvuste või vigastustega.
Tervis on midagi, mida tasub vaadata uuest perspektiivist. Ja seda võiks teha igaüks ise. Panna kõrvale kõik need asjad, mida suurtööstused mulle pähe määrivad ja reklaamide kaudu püüavad mulle selgeks teha, et ilma selle või teise omamise või tarbimiseta on mu elu justkui vähem väärtuslik.
Isegi kui väikesed alkoholikogused täiskasvanuid ei kahjusta, ei tähenda see, et sama kehtiks noorte kohta.Inimese organism areneb 21. eluaastani ning alkohol laastab sinu arenevat organismi märksa rohkem kui täiskasvanute oma.Mida nooremalt joomisega alustad, seda lühem on sinu teekond alkoholisõltuvuseni.Alla 18aastaste inimeste organismi alkoholitaluvus on väiksem, mistõttu on sinu risk alkoholimürgituse küüsi sattuda suurem.Purjuspäi on rumalused ja õnnetused lihtsad juhtuma. Mõnigi neist võib sinu elu pikaks ajaks või lausa igaveseks rikkuda. Toime pandud õigusrikkumise korral ei ole alkoholijoove kunagi süüd kergendavaks asjaoluks.Paljudes riikides aga jälgitakse tähelepanelikult, kas riiki siseneda soovijal on oma kodumaal olnud sekeldusi politseiga. Nii võib sinu kauaigatsetud välisreis jäädagi kättesaamatuks unistuseks.
Kõige üldisemas mõttes on narkootikumid kõik sellised ained, mis mõjutavad inimese enesetunnet, ümbritseva maailma tajumist ja käitumist.Tavaliselt kutsutakse narkootikumideks siiski aineid, mida inimesed kasutavad joobe või naudingu saamiseks, aga mis on seadusega keelatud ning tervisele ohtlikud.Narkootikumid võivad olla kas looduslikku päritolu (näiteks kanep) või tehakse neid keemiliselt (näiteks LSD).Uimastid on ained, mis mõjutavad kesknärvisüsteemi ja võivad tekitada sõltuvust.
Müüt: Narkootikumid ei ole ilmselt kuigi ohtlikud.
Mõni inimene arvab nii: minu sõbrad kasutavad narkootikume ja neil ei paista olevat mingeid probleeme ega tervisehäireid. Miks ei võiks ka mina kasutada ja sellest puhtalt välja tulla?
Tegelikult on paljud uimastitega hätta jäänud noored hiljem rääkinud, et eeskujuks olnud sõbrad polnud suuremad uimastitarvitajad. Mõnikord lihtsalt laiatakse teemaga rohkem kui tegelikult kasutatakse.
Vaatamata tänapäeva inimeste teadlikusele on siiski HIV ja seega ka AIDS haigestumine Eestis kasvav.HIV on lühend inglisekeelsetest sõnadest Human Immunodeficiency. Viirus, seega tähendab inimese immuunpuudulikkuse viirust.
HIV-positiivseks loetakse HI-viirusega nakatunud inimest, kellel on testimisega leitud verest HIV-antikehad. Negatiivse tulemuse puhul antikehi ei leidu veres, kuid seejuures tuleb arvestada nakatumise peiteperioodi võimalusega. Peiteperioodil on inimene nakatunud ja ise teistele nakkusohtlik, kuid tavapäraste testidega pole veel võimalik nakkust kindlaks teha. Tavaliselt kasutatavate testide puhul on HIV-nakkuse peiteperioodiks 4-8 nädalat.
HIV-nakkus on krooniline infektsioon. Viirus kahjustab inimese immuunsüsteemi rakke, nõrgendades sellega inimese vastupanuvõimet erinevatele haigustele. Nakatumisel püüab immuunsüsteem viiruse paljunemist takistada, kuid kaitsemehhanismid "kurnatakse välja" ning organism muutub väga vastuvõtlikuks erinevatele nakkushaigustele ja võivad areneda ka harvaesinevad kasvajad. Haiguse lõppstaadiumi nimetatakse AIDS-iks (Acquired Immune Deficiency Syndrome) ehk omandatud immuunpuudulikkuse sündroomiks.
Seksuaaltervis on inimese võime nautida ja väljendada oma seksuaalsust turvaliselt, ilma riskita nakatuda sugulisel teel levivatesse haigustesse ja hirmuta soovimatu raseduse, vägivalla, diskrimineerimise ja sunduse ees.
Seksuaaltervise tagavad partneriga ühistel arusaamadel ja väärtustel põhinevad, nauditavad ja turvalised seksuaalsuhted. Selle aluseks on positiivne hoiak inimese seksuaalsusesse, positiivne enesehinnang ning vastastikune austus. Hea seksuaaltervis parandab inimese elukvaliteeti, isiklikke suhteid ja kommunikatsiooni ning arendab ja kujundab seksuaalset identiteeti.