Info tuleb peagi!

Valgamaa aasta noore laureaadid 2016

16. detsembril toimus Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses Valga Maavalitsuse ning Valgamaa Omavalitsuste Liidu pidulik tänuüritus "Valgamaa tänab ja tunnustab", kus lisaks tublidele sportlastele ja kultuuritegelastele tunnustati ka tegusaid noori. Kuna rahvahääletuse tulemusel said mõlemad noored võrdselt hääli siis andis Noortekogu sellel aastal välja lausa kaks "Aasta Noore" tiitlit.

aastanoor2016

 

 

Kristo Jesse

"Kristo on inimene, kellest me tulevikus veel kindlasti kuuleme!"

Danvar Lendre

"Danvar on mitmekülgne ja positiivne kuju, kes on tõestanud, et kõik on võimalik, kui südamest tahta ja ette võtta."

 

 

 

Valgamaa aasta noore kandidaadid

VM noortekogu a4

Hääletusest saavad osa võtta kõik soovijad. Iga inimene saab vaid korra hääletada ning selleks küsime hääletamise juures Sinu ees- ja perekonnanime ning e-posti aadressi.

Hääletus kestab kuni 4. detsembrini. Auhind antakse üle 16. detsembril toimuval "Valgamaa tänab ja tunnustab" galal.

HÄÄLETUS ON LÄBI

 

Kandidaatide tutvustused

Andra Sööt

Andra on iseloomult tasakaalukas, pühendunud, kohusetundlik, sihikindel ja äärmiselt heasüdamlik neiu. Tal on hea huumorimeel ning temaga on lihtne suhelda ja mõnus koostööd teha. Andra on loov ja hea silmaga noor fotograaf.

Andra on oma abivalmiduse ja aktiivse osalusega olnud alati eeskujuks piirkonna noortele, panustades märkimisväärselt eelkõige fotograafiahulistele noortele Tõrva Avatud Noortekeskuses toimiva fotoringi KLÕPS käima lükkamisel.

Andra on olnud alati tegev mitmel rindel – ta oli aktiivne liige Tõrva Gümnaasiumi õpilasesinduses, ta on esindanud mitmeid aastaid koos teiste noorte näitlejatega edukalt Tõrva piirkonda üleriigilises kooliteatrite festivalil, ta on aidanud Noortekeskuses läbi viia mitmeid töötubasid ja olnud abiks sealsete ürituste jäädvustamisel.

Ühtlasi lööb Andra kaasa vabatahtlikuna Tõrva Raadio töös ning on alati jäädvustamas ka erinevaid kohalikke kultuuri- ja spordisündmusi ning märkimisväärse rolli võttis ta käesoleval aastal toimunud Tõrva Noortepäeva 2016. a läbiviimisel.

Noore neiuna on ta võtnud endale südameasjaks juhendada ja inspireerida teisi noori, kes on huvitatud fotograafiast – nii viib ta käesoleval perioodil Tõrva noortekeskuses läbi fotoringi ning regulaarsetel kohtumistel on noored saanud teadmisi nii fotograafia algtõdedest kui ka saanud teada fototöötlusprogrammi kohta. Igaks kokkusaamiseks on ette valmistatud kodutööd ja uued teemad, mis arendavad siinsete noorte loovust ja organiseerimisvõimet.

Suuremalt tähistati ka augustis Tõrva Noortepäeva ning oma panuse andis taas Andra, kelle juhendamisel käisid fotoringi noored töötubades tegevusi jäädvustamas.

Lisaks on ta vabatahtlikuna abis mitmetel Meie Liigume poolt Tõrvas korraldatud suurematel spordivõitlustel (triatlonid, duatlon) ja on ka aastaid abistanud MTÜ Usun Headusesse poolt korraldatud heategevuskontserdi korraldamisel.

Danvar Lendre

Danvar on üks rõõmsameelne ja aktiivne noormees, kes innustab teisi oma säraga. Ta on alati optimistlik ning nägu naerul valmis uusi raskusi ületama.

Vabal ajal käib Danvar palju kõndimas ning jooksmas, ehitab ja teeb aiatöid suvilas, loeb või lihtsalt aitab inimesi. Ta on öelnud, et ta ei viitsi niisama passida, vaid ta tahab uusi asju õppida ja kogeda ning sellepärast teeb ta hea meelega vabatahtlikku tööd või on lihtsalt tuttavatel abiks näiteks kasvõi metsatöödel. Kui paljude noorte jaoks on füüsiline töö tüütu kohustus, siis tema jaoks on see kasulik võimalus.

Nii oma vabatahtlikus tegevuses Valga Isamaalise Püsiekspositsiooni juures, Kaitseliidu Valgamaa malevas kui ka minifirma Illuminati eestvedajana on ta olnud loov ja sihikindel.

Kõige selle toimekuse juures on Danvar jäänud ikka siiraks ja heatahtlikuks ning leiab alati aega ka vanavanemate aitamiseks.

Danvar sobib Valgamaa särava noore kandidaadiks just seetõttu, et ta on mitmekülgne ja positiivne kuju, kes on tõestanud, et kõik on võimalik, kui südamest tahta ja ette võtta. Kui Dannar tahtis saada 8. klassi lõpus lippuriks, aga lipuga marss ei tulnud kuidagi välja, sidus ta suvevaheajal mingi kanga puidust varre külge ja harjutas kõndimist, sest 1. septembril oli temal see au kooli lipp aktusele sisse viia. See on üks väike seik, mis räägib tema olemuse ja põhimõtete kohta palju. Ta on eriliselt isamaalise hoiakuga ning oma nooruse kohta oskab ta väärtustada oma kodu, kooli ja riiki.

Danvari maakondlikud ja vabariiklikud võidud minifirmaga Illuminati on olnud eeskujuks paljudele Valgamaa noortele, kuna uuel konkursil on rekordarv osalejaid ning neid mäletatakse kõige rohkem ning paljud noored on leidnud nende tegevusest innustust, et toota lauamänge.

Kui ta minifirmaga Illuminati maakondliku ettevõtluskonkursi „Nupp nokib“ võitis, siis küsisin, mida ta oma võidrahaga teeb, siis vastas, et kindlasti ostab suure eesti lipu, sest seda on ta nii kaua tahtnud. Ülejäänud raha jääb tuleviku investeeringuks või läheb raamatutele.

Danvari loovus tuli esile ka siis, kui firma paremaks reklaamimiseks algatas ta koostöö Sihtasutusega Valga Isamaaline Püsiekspositsioon, kus ta ise ka vabatahtlik on. Olles oma olemuselt väga isamaaline ja loodussõber, meeldib talle väga käia sihtasutuse muuseumis abiks ja metsas militaarteemaparki arendamas. Nii käis noormees hea meelega sügisel ja talvel pärast kooli metsas kaevikuid kaevamas ning õhutas ka tuttavaid vabatahtlikuks tulema. Samuti aitab ta korraldada ja viia läbi sihtasutuse erinevaid üritusi ja käib vabariiklikel üritustel asutust reklaamimas.

Ka koolielu elavdajana on ta silma paistnud, näiteks algatas ta uusi tegevusi ja üritusi. Populaarsem oli tema poolt koostatud ja läbiviidud mälumäng „Kodumaa näod“. Nagu sellest kõigest oleks veel vähe, toimetab Danvar vabatahtlikuna ka Valgamaa Kaitseliidu malevas, olles ürituste korraldamisel abiks ning noorte rühmajuhiks.

Danvari jaoks on oluliseks tõusnud ka liikumine ja tervislik toitumine. Danvar alustas omaalgatuslikult sammude lugemisega ning osales eeskujulikult noorte kevadisel jooksusarjal. Kunagi olid kehalise kasvatuse tunnid talle pigem rasked, aga nüüd naudib ta liikumist. Tema kaasabil algatati Valga Põhikoolis ka poiste rahvatantsurühm Kakerdajad.

Hämmastav on see, et kõige selle aktiivsuse juures on noormehel head ja väga head õpitulemused ning koolis oli ta eeskujulik ja aktiivne õpilasesindaja ning olümpiaadidel ja konkurssidel osaleja.

Ta teab, et oluline on õppida ja olla ühiskondlikult aktiivne, kuid samas väärtustab ta ka puhkamist, sõprade ning perega koosolemist ja füüsilist aktiivsust. Oma tegevuste tulemuslikumaks planeerimiseks on tal kombeks koostada igal pühapäeval nädala plaan, kuhu paneb kirja tähtsamad tegevused ja eesmärgid, mis vajavad täitmist. 

Vahel tekib kahtlus, kuidas saab üks 16-aastane noormees olla nii täiskasvanulikult asjalik, osav, ettevõtlik ja samas alati rõõmus ja heatahtlik. Ta on just selline noor, kelle peale mõeldes tekib eriline rõõm ja tänutunne, et ta oma olemasoluga meie inna ja maakonda rikastab.

Elina Naaris

Elina on üks väga vahva noor, kes on aastaid käinud Valga Avatud Noortekeskuses ning tema arengut aktiivseks ja ettevõtlikuks nooreks on näinud noorsootöötajad oma silmaga kõikide aastate jooksul. Ta on aastatega kogunud julgust ja olnud viimastel aastatel väga ettevõtlik. Oma aktiivsuse ja rõõmsameelsusega on ta eeskujuks paljudele noortele.

Kui 2015. aasta sügisel otsustas Valga linn hakata välja andma noorteprojektidele taotlusi, siis Elina ei löönud kordagi kõhklema ja on peaaegu iga taotlusvooru juures ta olnud kas kirjutaja võid projektis kaasalööja rollis.

Esimene projekt, mille ta sel aastal kirjutas, oli tantsuõhtu noortele. Koostöös noortekeskusega ja teiste noortega korraldas ta toreda õhtu koos bändiga. Sellise sündmuse korraldas Elina just sellepärast, et noortel pole just väga palju võimalusi panna selga viisakamad riided ja osaleda taolisel tantsuõhtul. Tantsuõhtu läbiviimiseks leidis Elina sponsoreid ning ei kõhelnud isegi mitte Riigikogu liikmetele kirjutada, kes tema üllatuseks ka teda toetasid.

Selle aasta sügisel kirjutas ta noorteprojekti „Kinoöö Noortele,“ kus ühel õhtul näidati mitmeid filme. Teame, et juba ta plaanib kirjutada järgmiseid projekte.

Elina võtab osa ka programmist Nupp Nokib ja teeb oma meeskonnaga õpilasfirmat. Ta tegutseb aktiivselt Kaitseliidu töös ning vabatahtlikuna väga mitmete ürituse korraldamisel.

Leiame, et Elina on tunnustamist vääriv noor, kellel palju suuri tegusid seisab kindlasti veel ees!

Kristo Jesse

Kristo on 17-aastane särasilmne ja sportlik poiss Valga Gümnaasiumi 11.a klassist, kes oli üks Noorte jooksusarja 6/36 korraldajatest ning hetkel Noorte sügisjooksusarja korraldaja. Sellest õppeaastast kuulub ta ka oma kooli õpilasesindusse,  kus aktiivselt koolielus kaasa lööb.

Eelnimetatud jooksusari on väga hästi läbimõeldud, korraldatud ja väga populaarseks osutunud. Ühel noorel mehel oli idee, ta rääkis sellest, kaasas teised noored ja teostas oma idee edukalt! See noormees on väärt märkamist ja tunnustamist, sest vähesed noored võtavad ette selliseid asju ja ei takerdu enda ideede taha nii, et teostus jääb tegemata. Kristo ideest sai edukas üritus, mida nautisid paljud erinevad vanuses noored. Jooksusari on hea võimalus värskes õhus teistega jooksmise nautimiseks ja enda füüsilise tervise parandamiseks. See annab võimaluse kõikidele noortele enda arendamiseks ja lihtsalt tervislikumalt aja veetmiseks.
Lisaks on jooksusarjas osalenutel võimalus võita ka erinevaid auhindu ja preemiaid, sest Kristo on leidnud jooksusarjale iseseisvalt sponsorid ja toetajad.

Kristo on poiss,  kes seda tiitlit 100% väärib. Ta on mind isiklikult motiveerinud niivõrd palju ning ta on väga sõbralik ja viisakas noormees. Olen körvalt teda jälginud ja tean ammu, et sõna aktiivne on tema keskmine nimi. Seda näitab ennekõike jooksusarjade korraldamises kaasalöömine ja tõsiasi, et kõige selle kõrval suudab ta koolis ka tublilt õppida. Kristo on inimene, kellest me tulevikus veel kindlasti kuuleme. Noored vajavad motivatsiooni saamiseks ja edasi liikumiseks kiidusõnu või tunnustust ja just seda on Kristo väärt!

Laura-Maria Kiiser

Laura-Maria on väga aktiivne noor, kes jõuab alati igale poole. Ta üritab osa võtta paljudest erinevatest sündmustest ja koosolekutest, vedamata kunagi teisi inimesi alt. Kui ta on millegi osas andnud oma sõna, siis ta annab endast kõik, et see ka nii läheks.
Ta on väga sõbralik ja hooliv ning ei kuritarvita kellegi usaldust.

Laura-Maria on siiralt hea inimene. Ta mitte lihtsalt ei ürita endast hea inimese muljet jätta, vaid tõesti ka on seda. Ta on üks väga suure südamega neiu.

Esitan Laura-Maria kandidaadiks, kuna tunnen, et see neiu on saatnud korda nii palju, kuid teda pole selle kõige eest piisavalt tunnustatud. Ta püüab alati oma väikeste liigutustega maailma paremaks muuta, kasvõi lihtsalt naeratades võõrastele. Ta on kõigile suureks eeskujuks!

Merili Treufeldt

 
Merili on aktiivne nii koolielu muutmisel kui ka koolist väljas toimuvatel üritustel. Ta on üritanud koolielu paremaks muuta, olnud vabatahtlik loomade varjupaigas, loonud minifirma ja juhendanud näiteringi.

Ta on väga töökas, sõbralik ja suure südamega neiu. Lisaks sellele on Merili aktiivne ja asjalik noor, kes on sündinud juhiks. Ta esindab demokraatlikku juhtimisstiili, kuulab kõiki ning oskab oma mõtteid arusaadavalt ja sõbralikult edasi anda nii oma eakaaslastele kui ka täiskasvanutele. Merili on kindlasti andnud panuse ka oma klassis toreda ja sõbraliku õhkkonna kujunemisel juba algklassidest peale.

Merilil on väga suur roll positiivse eeskujuna nii oma klassis ja ka oma koolis, Valga Põhikoolis. Ta on kindlasti väärt Valgamaa aasta noore tiitlit!

Paul Poderat

Pauli plussiks on see, et ta on aktiivne mitmes valdkonnas - meedia, kaitseliit, sport. Tema tugevuseks on lai silmaring ning mitmekesisus. See innustab temavanuseid ja nooremaid sõpru ning meeskonnakaaslasi.

Paul Poderat tegutseb Noorte Kotkaste (NK) organisatsioonis aastast 2010. Ta on tegus noor, aktiivselt osalenud Noorte Kotkaste erinevates tegevustes nt laagrid ja võistlused.

Ta on esindanud NK Valga malevat vabariiklikel üritustel, samuti on ta esindanud Noorte Kotkaste organisatsiooni väljaspool Eestit. Võistlustel osalemine on eelkõige meeskonnatöö, kus üks on kõigi ja kõik on ühe eest ning pole vahet, kas võisteldakse siin või sealpool piire, võistlustelt on alati saadud häid ja väga häid tulemusi.

Kevadel 2016 läbis Paul laagrikasvataja koolituse ning sai kätte noorsootöö osakutse tase 4. Eriliseks muudab olukorra see, et tavaliselt ei anta ilma gümnaasiumi lõputunnistuseta osakutset, kuid Pauli puhul tõendas Kaitseliit, et noormees omab praktikaid ja oskusi noortegrupide juhendamisel ning seega ongi ta üks vähestest Eestis kellel oli juba gümnaasiumi 11. Klassis olles osakutse olemas.

Pauli üheks kireks on filmimaailm ning kõik, mis sellega seostub. Nii on Paul enamus Noorte Kotkaste ja Kodutütarde noorteorganisatsioonide tegevusi jäädvustanud ja viinud maakonnast kaugemale, et näidata millega tegelevad Valgamaa noored.

Kevadel tegi Paul koolis uurimustööna lühifilmi. Pidevalt saatis ta oma käsikirja kommenteerimiseks ning monteerimisel küsis teiste arvamust. Ta eesmärk ei olnud asi lihtsalt ära teha, vaid soovis end proovile panna ja midagi uut õppida. Kui Paul midagi ette võtab, siis ikka teeb seda täie pühendusega.

Kui Paul algul tegeles vaid video poolega, siis on ta aegamööda täiendanud oma teadmisi ka fotograafiast. Nii ta töötaski sel suvel maakonnalehes Valgamaalane fotograafina, kus sai oma teadmisi proovile panna ning silmaringi avardada. Tagasiside tema tehtud tööle on olnud positiivne ning sai hästi hakkama. Ka hilisemalt on palutud tal ajalehele mõned fotod sündmustest teha.

Paul on noormees, kes õpib ise katsetades ja harjutades ning vajadusel küsib nõu. Nii on ta ka omaalgatuslikult ära õppinud kujundamise. Kui algul proovis vaid lihtsamaid asju teha, siis nüüdseks teeb ta juba tellimustööna plakateid.
Samuti teeb ta aktiivselt koostööd Otepää omavalitsusega, kus teeb tellimustööna videosid ning käib erinevatel sündmustel pildistamas. Lisaks sellele on ta alates 2015.aastast teinud koostööd FV Otepää jalgpalliklubiga, kus on videograaf. Samuti teeb ta Valga Muuseumile tellimustöid. Eelnevalt ühe video tegemisele kirjutas ta lausa stsenaariumi, kus mõtles pisidetailideni välja kõik kaadrid.

Oma teadmisi ei hoia aga Paul endale, vaid jagab neid lahkesti noorteorganisatsioonide noorematele liikmetele ning on alati valmis kõiki nõu ja jõuga aitama. Paul oli üheks eestvedajaks, et moodustada Otepääle Noorte Kotkaste rühm.

Paul on käinud ka Helme valla noortele tutvustamas Kaitseliidu võimalusi, kus rääkis enda kogemustest ning põnevatest väljakutsetest. Ta ettekanne oli niivõrd atraktiivne ja huvitav, et peale tema esitlust liitus Noorte Kotkaste ja Kodutütardega päris mitmed noored - moodustada sai lausa Helme rühma. Lisaks Kaitseliidu tutvustamisele õpetas ta ka Helme valla noortele lumelauaga sõitma. Oma vabast ajast oli ta nõus appi tulema ning jagama nippe kuidas ohutult sõita.

Talvel teenis Paul lisaraha Väiksel Munamäel ja Kuutsemäel lumelaua ja mäesuuskadega sõitma õpetamisel. Vaadates teda kõrvalt võib öelda, et ta on väga hea õpetaja - rahulik ning seletab arusaadavalt.

Ta on eeskuju teistele ning panustab oma tegevusega enda ja teiste tulevikku.
Alates 2015. aasta algusest on Paul aktiivselt kaasa löönud MTÜ Valgamaa Noorsootöökeskuse Tankla TV meeskonnas. Aastal 2015 teda edutati ning ta vastutab kogu TV-suuna eest, st ta on maakondlik TV-meeskonna ülemus ja eestvedaja.

Paul on tõestanud ennast oma ettevõtlikkusega. Ta on muudatuste käivitaja, seistes selle eest, et asjad saaksid tehtud kiirelt ja hästi. Tankla TV meeskond kajastab maakonna noorte sündmusi, seega Pauli tegevus mõjub positiivselt maakonna noorte kuvandile. Ta on nendele eeskujuks.

Pingelisted olukorrad pole Paulile probleemiks – ta on omal alal väga võimekaks saanud. Tema tehtud saateid on huvitav vaadata. Igal korral teeb ta TV-meeskonnas aktiivselt ettepanekuid parendamisteks, hoolitsedes TV-saadete kõrgema kvaliteedi eest.

Olles mõnda aega Tankla TV-s võttis Paul vastu väljakutse ning kirjutas projekti, kus soovis taotleda lisaraha tehnika soetamiseks. Tema jaoks oli see esimene projekt, mida ise läbi viis, kuid vaatamata sellele sai projekt rahastuse ning kõik vajalikud esemed ostetud. Niimoodi oli Paul eeskujuks ka teistele noortele näidates, et projekte ei pea kirjutama vaid kogenud noorsootöötajad.

2015.aasta lõpul tunnustasid Tankla liikmed ja mentorid Pauli Tankla TV Aasta aktivisti tiitliga. Kommentaarid tema tegemistele olid postiivsed ja tunnustavad. Meeskond väärtustab Pauli ning tema saavutusi hinnatakse kõrgelt.

Kuigi Paul on alati olemas ja abi küsimisel ei ütle “ei”, siis on ta tubli ka kodus. Oma panuse annab ehitustöödel ning muudel vajalikel tegemistel, mis maal kohustuslikud.

Meeskonnaliikmena on Paul väga sõbralik ja abivalmis, hoides meeskonna vaimu kõrgel ja immutades enda motivatsiooni ka teistele liikmetele.

Kaitseliidu Valgamaa malev, Tankla mentorid ja meeskonnaliikmed kinnitavad julgelt, et Paul on vabatahtliku tegevusega eeskujuks maakonna noortele.

Sillen Klasman

Sillen on alati olnud nii aktiivne ja hakkamist täis Valgamaa noor. Ta on kaasa löönud paljude noorteürituste korraldamisel, tegutseb mitmendat aastat Valgamaa Noortekogus, osaleb muusikalitrupp Kungla lavastustes ja inspireerib sellega ka teisi.

Kõike seda teeb ta enda igapäevase töö kõrvalt ning vahel paneb lausa imestama, kuidas ta kõike seda küll teha jõuab. Just tema on see, kes on alati valmis tegemistes kaasa lööma ja neid ka ise organiseerima.

Lisaks kõigele ei unusta ta ära ka oma sõpru ja perekonda - Sillen on väga hea sõber ja kuulaja. Kui peaksin teda ainult ühe sõnaga iseloomustama, oleks selleks sõnaks IMELINE! Sillen on heaks eeskujuks kõigile noortele ja just sellepärast peaks ta Valgamaa aasta noore tiitli saama.

Valdek Ott 

Valdek on noormees, kes on aktiivne mitmel rindel. Seda nii koolis kui ka erinevate sündmuste ettevalmistamisel ja juhtimisel väljaspool kooli. Valdek on julge suhtleja, sõbralik, abivalmis ja huumorisoonega abiturient, kes tihti võtab ette rohkem kui tema võimetele võib-olla kohane. Siiski tuleb ta kõigega toime ja on hiljem rõõmus, et midagi kordaminevat tehtud sai.

Valdek kuulub ka õpilasesindusse, kus ta aktiivselt kaasa lööb. Kuna julgust ja tahet tal jagub, on Valdek õpilasesinduses tituleeritud kultuurijuhiks. See toob talle kaasa kohustused organiseerida erinevaid sündmusi – teha ettepanekuid, mida korraldada, kellele korraldada, kellega koostöös, kust leida sponsoreid, kes kuuluvad korraldustiimi ning lahendada oma valdkonnas erinevaid murekohti. Ta on alati nõus sündmusi ka ise juhtima, juhul kui ei avaldu soovijaid.

Ta on olemuselt positiivne ja sellega toeks ka oma kaasõpilastele. Valdek hoiab meelt üleval ja viskab nalja ka siis, kui olukord tõsine, aga kõike selleks, et muremõtted korrakski eemale saada. Veel on ta sündmuse juhtimisega koolikaaslastele toeks olnud noorte sügisjooksusarjal. Samuti on ta sündmusi juhtinud koolis, valmistades ette kõnesid, etteasteid ning esinedes erinevatel koolisündmustel laulude ja pillipaladega. Ta on esinenud õpetajate päeval, õppeaasta ja kooli lõpuaktustel, käinud kooli esindamas laatadel ja messidel, aidanud läbi viia töötubasid kaasõpilastele kui ka teistele linna- ja maakoolide õpilastele, on esindanud Valga Gümnaasiumit Valga linna kaksiklinnade kohtumisel Belgias.

Olles teinud Tõrva Raadiot, oskab ta jagada Valga Gümnaasiumi kooliraadio meeskonnale asjakohaseid mõtteid ja ettepanekuid. Aktiivse kooliellu panustamise kõrvalt laulab Valdek ka noortebändis Man Da Riin ning on laulnud ansamblis Uued Kuued. Valdekut iseloomustavaks sõnaks on talendikus, sest just seetõttu on ta nõutud mitmel alal. Näiteks oskab ta üheaegselt laulda ja näidelda ning lööb kaasa MTÜ Kungla muusikalitrupis. Veel on ta kaasa löönud Tõrva avatud noortekeskuse näitetrupis Hingevärvid.

Päevajuhtimise ja lauluoskusega on talle avanenud võimalus teha koostööd erinevate asutustega. Lasteaed Buratino on teinud Valdekuga koostööd kolmel korral. Suurem ja mahukam projekt ning kogemus oli lasteaed Buratino koguperepidu Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses 2015. aasta novembris. Peo teemaks oli „Pipi merereis isa juurde“ ning Valdek etendas seal Kapteni rolli. Samas juhtis ta ka koos Pipi osatäitjaga tervet isadepäevale pühendatud koguperepidu. Peo ettevalmistused kestsid mitu kuud ning kogu selle aja oli lasteaial Valdekuga tihe koostöö stsenaariumi ja laulude harjutamisega (ta esitas koos vanema rühma lastega mitu laulu ning oli kaasataud ka töötajate tantsunumbrisse). Valdek harjutas laule koos lasteaia muusikaõpetajaga ning käis mitmel korral lasteaias koos lastega esinemisproovidel. Veel pakkus Valdek Buratino lasteaia töötajate pidulikul Jõululõunal koos muusikaõpetajaga kollektiivile meeleoluka muusikalise etteaste.

Järgmine koostöö oli Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud pidulikul Valga linnapea vastuvõtul, mil Valdek oli Valga linna poolt palutud õhtujuhi rolli. Antud sündmusel esinesid lasteaia väikesed meremehed koos Kapten Valdekuga.

Valgamaa aasta noore, noortesõbra ja noore muusiku laureaadid 2015

18. detsembril toimus Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses Valga Maavalitsuse ning Valgamaa Omavalitsuste Liidu pidulik tänuüritus, kus lisaks tublidele sportlastele ja kultuuritegelastele tunnustati ka tegusaid noori. Just seal kuulutati välja Valgamaa aasta noor, noortesõber ja noor muusik 2015. Hääletus oli väga tasavägine ja kokku hääletas pea 400 inimest, aga siiski selgusid kõige paremad ja siin nad on.

 

Aasta noor, noortesõber ja noor muusik

Valgamaa aasta noor 2015 - Triin Jaansalu

“Triin on südamlik ja abivalmis noor neiu, kelle panus Valgamaa noorte heaolusse on märgatav ja tänu väärt.”

Valgamaa noortesõber 2015 - Egle Kõvask

“Tänu oma meeldivale ja rahulikule iseloomule, saab Egle kiiresti sõbraks kõigi noortega ning muudab seeläbi nende päeva rõõmsamaks."

Valgamaa noor muusik 2015 - Hugo Kähri

“Hugo on sõbralik ja huvitav noormees, kes teeb muusikat sama suure kirega kui kokk süüa.”

 

Kandidaatide tutvustused

VNKValgamaa Aasta Noore kandidaadid

Valgamaa Aasta Noortesõbra kandidaadid

Valgamaa Aasta Noore Muusiku kandidaadid

HÄÄLETUS ON LÄBI

 

Aasta Noor 2015

Paul Poderat

Paul Poderat tegutseb Noorte Kotkaste (NK) organisatsioonis aastast 2010. Ta on tegus noor, aktiivselt osalenud Noorte Kotkaste erinevates tegevustes nt laagrid, võistlused. Ta on esindanud NK Valga malevat vabariiklikel üritustel, samuti on ta esindanud Noorte Kotkaste organisatsiooni väljaspool Eestit. Võistlustel osalemine on eelkõige meeskonnatöö, kus üks on kõigi ja kõik on ühe eest ning pole vahet, kas võisteldakse siin või teispool piire, on võistlustelt saadud häid ja väga häid tulemusi.

Pauli üheks kireks on filmimaailm ning kõik, mis sellega seostub. Nii on Paul enamus Noorte Kotkaste ja Kodutütarde noorteorganisatsiooni tegevusi jäädvustanud ja viinud maakonnast kaugemale, et näidata millega tegelevad Valgamaa noored. Oma teadmisi ei hoia aga Paul endale, vaid jagab neid lahkesti noorteorganisatsioonide noorematele liikmetele ning on alati valmis kõiki nõu ja jõuga aitama. Paul on üheks eestvedajaks, et moodustada Otepääle Noorte Kotkaste rühm.

Ta on eeskuju teistele ning panustab oma tegevusega enda ja teiste tulevikku. Alates 2015. aasta algusest on Paul aktiivselt kaasa löönud Tankla TV meeskonnas. Hiljuti teda edutati ning nüüd, alates septembrist, vastutab ta kogu TV-suuna eest, sest ta on maakondlik TV-meeskonna ülemus ja eestvedaja.

Paul on tõestanud ennast oma ettevõtlikkusega. Ta on muudatuste käivitaja, seistes selle eest, et asjad saaksid tehtud kiirelt ja hästi. Tankla TV meeskond kajastab maakonna noorte sündmusi, seega Pauli tegevus mõjub positiivselt maakonna noorte kuvandile.

Pingelised olukorrad pole Paulile probleemiks – ta on omal alal juba vägagi võimekaks saanud. Tema tehtud saateid on huvitav vaadata. Igal korral teeb ta TV-meeskonnas aktiivselt ettepanekuid parendamisteks, hoolitsedes TV-saadete kõrgema kvaliteedi eest.

Meeskonnaliikmena on Paul väga sõbralik ja abivalmis, hoides meeskonna vaimu kõrgel ja immutades enda motivatsiooni ka teistele liikmetele. Saadete tegemisel on ta pühendunud, kiire tegutseja, uuendusliku meele ja mitmekülgsete ideedega. Tegemiseks võetud saateid teeb ta alati õigeaegselt, hoides kõrgel TV-meeskonna mainet koostööpartnerite seas.

Pauli plussiks on see, et ta on aktiivne mitmes valdkonnas (meedia, kaitseliit, sport). Tema tugevuseks on lai silmaring, mis on saadete tegemiseks oluline. Paul on optimist, kes usub alati, et saateid saab alati paremini teostada, olles ise õppimishimuline ning utsitades ka teisi paremini ja kiiremini tegutsema.

Pauli tehtud Tankla TV-saateid saad näha siin:

 • Eesti meistrivõistlused slaalomis ja Jõulukarikas, Christmas Cup 2014 

 • Eesti suvised meistrivõistlused suusahüpetes ja kahevõistluses 2015 

 • Kõiki Pauli tehtud töid ei jõua välja tuua, sest neid on lihtsalt niivõrd palju.

 • Kaitseliidu Valgamaa malev ja Tankla mentorid ja meeskonna liikmed kinnitavad julgelt, et Paul on vabatahtliku tegevusega eeskujuks maakonna noortele ja väärib tunnustust Valgamaa 2015. aasta noorena.

  Catlin Saar

  Catlin on aktiivne noor, kes teeb kõike ja jõuab kõikjale. Lisaks tööle ja koolile osaleb Catlin Tankla TV ja lehe tegevustes, kus peab 10 ametit nagu hunt kriimsilm. Ta on nii nooremate juhendaja lehes kui ka TV ja lehe reporter. Kui vaja täidab Catlin ka operaatori ülesandeid. Lisaks tegutsemisele Tanklas on Catlinil aega täita erinevates organisatsioonides vabatahtliku ülesandeid. Küll näeb teda päeva juhtimas või hoopis tagataustal sündmuse korraldamisel abistamas. Kõigele eelpool toodule lisaks jaksab Catlin tegeleda veel spordiga ning olla heaks kaaslaseks oma sõpradele.

  Catlin on „Aasta noore" tiitlit väärt, kuna ta jõuab kõike ja kõikjale. Ta on positiivne ning seda kõiges, mida ta teeb. Läbi oma tegevuste ja aktiivsuse on ta suurepäraseks eeskujuks kõigile noortele, nii kõige pisematele kui ka juba natuke suurematele.

  Keit Mariet Jürgens

  Keit Mariet on üks tublimaid, särasilmsemaid ja aktiivsemaid noori, keda ma tean. Keit õpib Valga Gümnaasiumis ning on lõpetanud Valga Muusikakooli akordioni erialal. Lisaks jõuab ta teha ka sporti, nimelt käib ta kergejõustiku trennis ning võidab tihti mitmeid spordivõistlusi. Võiks arvata, et seda on ühe noore neiu jaoks väga palju, kuid see pole veel pooltki kõigest, mis ta teha jõuab. Keit on aktiivne ka Kodutütarde rivis, võtab osa erinevatest laagritest ja võistlsutest.Ta laulab, tantsib ja näitleb muusikalitrupis Kungla juba kolmandat aastat ning sellest sügisest töötab ettevõttes Kolm Põrsakest, mille raames viib Valga linna lasteadades läbi teadusringe. Keit on ka mitu aastat tegelenud tantsimisega, olgu selleks siis peotants tantsuklubis Cris või hip-hop tantsukoolis JJ-Street.

  Keit on alati olemas, kui keegi tema abi vajab. Mina pole kindlasti ainus, kes võib öelda, et Keit on inimene, kelle peale võib alati loota ja kes ei vea alt. Olgugi et ta tegeleb kõige eelnimetatuga, leiab ta siiski aega oma sõprade ja pere jaoks. Usun, et kõik tema lähedased võivad tema üle uhked olla, sest Keit Mariet on eeskujuks meile kõigile ja ma olen kindel, et kuuleme temast veel palju. Ma ei tea, mis vägi ja jõud seda neidu tagant lükkavad, aga loodan, et see jõud ei lõpe eal.

  Triin Jaansalu

  Võiks olla aasta noor just seetõttu, et hoolimata sellest, et ta käib koolis Tartus, leiab ta igal nädalavahetusel ning koolivaheaegadel tee ikka oma kodulinna Valgamaal asuvasse Tõrva linna.

  Triin on Tõrva noortevolikogu esimees ning enne seda juhtinud Tõrva gümnaasiumi õpilasesindust. Käesoleval aastal liitus ta ka Valgamaa Noortekoguga. Meie maakonna heaks teeb ta ära väga palju ning kõike seda vabatahtlikuna panustades.

  Linna noorte käekäigu pärast tunneb tema alati esimesena muret. Just Triin on see, kes kõik ideed ka lõpule viib. Isegi olukorras, kus paljud teised noored juba ammu käega on löönud.
  Tal on suur süda ning tohutu kohusetunne. Kui ta midagi enda kohustuseks võtab, siis ta seda niisama tegemata ei jäta. Nii on ta näiteks suvel kaks nädalat hoolt kandndu Tõrva raadiomeeskonna täis kõhu ning stuudio puhtuse eest. Ta on organiseerinud linna noorte jaoks mitmeid projekte, millest saadud rahade eest on näiteks käidud külas nii Hiiumaa kui Haapsalu noortel. 3.novembril toimus Tõrva gümnaasiumis Triinu korraldatud alkoholi ning mõnuainete kahjulikkusele keskenduv seminar, mis oli suunatud koolinoortele. See näitab, et ta hoolib kogukonna noortest ning tahab, et nad väärtustaksid oma elu rohkem. Valgamaa noortekonverentsi ning osaluskohvikut korraldades oli Triin ikka see, kes sündmuse detailidega tegeles - kutsus kohale otsustajad, printis päevakavad jms, kuid need on vaid ühed väiksed killud sellest, millega see noor eeskujulik tütarlaps on hakkama saanud.

  Triinule meeldiks, kui igapäevaselt saaks ta teha inimeste jaoks veel rohkem - talle meeldib tegeleda heategevusega ning julgelt kutsub üles ka teisi heategevusele rohkem tähelepanu pöörama. Näiteks käib Triin regulaarselt verd andmas.
  Triin on Valgamaa aasta nooreks sobilik just seetõttu, et on oma maakonda nii palju panustanud. Lõpuks oleks aeg ka tunnustus saada!

  Aasta Noortesõber 2015

  Maarja Mägi

  Aasta noortesõber võiks olla Maarja Mägi. Miks? Alustuseks juba seetõttu, et ta teeb suurepäraselt oma tööd ehk siis noorsootööd. Ta on alati abiks igale noorele, ta ei mõista kedagi hukka ning üritab alati aidata. Ta soovib, et noortel alati hästi läheks. Ta innustab noori. Ta ei aita noori mitte ainult oma tööd tehes, vaid ka väljaspool tööd. Ma tunnen, et ta on alati olemas, kui vaja. Tema on selline inimene, kelle poole julgeb noor oma murega minna. Mina isiklikult ei räägi oma sõpradelegi muredest, kuid tema juurde ma julgeks minna, kuna ta on tõesti väga mõistev. Ta on suurepärane inimene!

  Egle Kõvask

  Egle on väga rõõmsameelne noor, kes leiab alati hea sõna lähedaste jaoks. Ta on abivalmis, südamlik, empaatiline ja aktiivne erinevates valdkondades. Ta hindab kõrgelt meeskonnatööd ja panustab ise aktiivselt meeskonnas, kus ta tegutseb. Alustades aktiivse noorena, on Egle leidnud tee noortevaldkonda ehk noorsootööni ehk ka noortesõbraks. Peale Valga Gümnaasiumi lõpetamist ja õpinguid Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis, asus Egle tööle Tõlliste valla noorsootöötajana. Lisaks tegevusele noortekeskuses on ta jätkanud ka oma aktiivset tegevust noorte juhendamisega meediavaldkonnas ja kaitseliidus.

  Tänu Egle tegevusele, märkamisele, juhendamisele, suunamisele ja hoolivusele on peale kasvamas noorem põlvkond – meediahuvilisi noori Valgas, hoolivaid noori kodukülas, jt. Tal on hea oskus juhendada nooremaid noori erinevate tegevuste juures, julgustada neid tegudetsema ja neid ka tunnustada.

  Tõlliste Avatud Noortekeskuse (TANK) noorsootöötaja
  Alates 2014 sügisest töötab Egle noorsootöötajana TANKis. Tema eestvedamisel toimuvad keskuses iganädalased töötoad. Üks populaarsemaid töötubasid on näiteks söögivalmistamine ehk kokkamine. Köögis tegutsemine aitab noortes arendada iseseisvust, puhtusearmastust, suhtlemisoskust ja ka teiste kuulamise oskust. Lisaks toidu valmistamisele ja toiduelamusele toetab antud tegevus ka majandusliku mõtlemise, meeskonnatöö ja sotsiaalsete oskuste arendamist. Tegevuse tulemusena on noor iseseisvam.
  Taaskasutus ja säästlikkus on teine märksõna, mis iseloomustab Egle tegevust TANKis. Erinevates töötubades on osalejatel võimalik valmistada vanadest asjadest midagi uut ja põnevat. Näiteks on erinevate projektidega hangitud noortekeskusele abivahendid, tööriistad või seadmed, mille abil on õmmeldud keskusele patju või tehtud puidutööd (hoiukastid, jm). Lisaks keskusele või noorele endale valmivast esemest saab noor juurde oskuseid (õmblemisoskus, puidutööoskus, jne) ja teadmisi (säästlik tarbimine, taaskasutus, jm).
  Noortele ei ole TANK ainult koht, kus käia aega viitmas – vaid koht, kus neid ootab hea „haldjas" – noorsootöötaja, noortesõber Egle! Siinjuures on oluline Egle töö järjepidevus, tegevuste planeeritus ja mitmekülgsus, tema hoolivus ja soojus. Tunnustust väärt noorsootöötaja on Egle kindlasti!

  Valgamaa noorteleht Tankla
  Valgamaa noorte meediagrupp - noorteleht Tankla ja TV - on võitnud tänu Egle osalusele, panustamisele palju. Aastatel 2014/ 15 oli Egle noortelehe peatoimetaja. Alustades Tankla lehe juures 2011. aasta oktoobris reporterina on Egle panustanud ka fotograafi ja meekonnas sotsiaaljuhina. Reporterina on Egle sulest ilmunud uudislood, sündmuste kajastused, kui ka motiveerivad arvamuslood. Egle huvitub meedia valdkonnast juba koolipingist alates. Artiklid on need, mille kaudu saab ta puudutada ja mõjutada noori. Egle artikleid lugedes saame osa siirusest, soojusest ja empaatiavõimest. Aktiivse reporterina, artiklite kirjutajana on Egle saanud tunnustatud ka Tankla noorte meeskonna poolt – aastal 2014 Tankla noortelehe parim panustaja ehk „trükikoda".
  Valgamaa noorteleht Tankla väljaanded, mis sisaldavad Egle artikleid: http://issuu.com/tanklaleht

  Egle aitab kaasa ka veebilehe Tankla.net uudiste uuendamisele ehk on abiks uudiste lisamisele. http://tankla.net/uudised/jarelkaja/2843-hokipallile-konkureerisid-mitu-riiki.html

  Tankla noortelehe meeskonnas on Egle olnud läbi aastate aktiivne ja tema ülesanne, amet on olnud ka sotsiaaljuht. Antud ameti esindaja ülesanne on korraldada meeskonnaüritusi, jälgida erinevaid tähtpäevi ja neid tähistada. Viimasel aastal oli Egle küll lehe peatoimetaja, kuid meeskonna motiveerimine ja erinevate kokkusaamiste korraldamine oli talle oluline.

  2015.a. kevadel algatati MTÜ Valgamaa Noorsootöökeskuse Tankla poolt projekt – Mini-Tankla.
  Antud projekti „sünni" juures oli ka Egle. Mini-Tankla projekti ülesanne on pakkuda meediaalast huvitegevust noortele vanuses 10 kuni 13. Noorematele suunatud huviringi juhendajad on meedianoored noortelehest Tankla ja Tankla TV-st ja seda vabatahtlikkuse alusel.

  Egle on üks vabatahtlikest juhendajast, kes tegeleb väikeste ajakirjanikega Valga piirkonnas. Tema juhendamisel on noored kirjutanud mitmeid uudisnupukesi noorteportaaali ja - lehte. Meediaringiga tegutsemisel on Egle sihipärane ja järjepidev. Lisaks artiklite kirjutamise juhendamisele on Egle algatusel noored ajakirjanikud saanud ka reporteri kogemusi. Noored reporterid on käinud erinevatel Valga linna üritustel (noortepäev) ja saanud võimaluse küsitleda erinevaid inimesi, nii täiskasvanuid, kui ka noori.

  Viimane põnev tegevus meediahuvilistele noortele oli külastus maakonnalehe toimetusse. Huvilised said uudistada ajakirjaniku igapäevatööd, tutvuda peatoimetaja tegemistega ja toimetuse ruumidega.
  Kasu noortele meediahuvilistele: julgustab noori hirme ületama; julgem, aktiivsem ja avatum suhtlemine; noore enese tundmaõppimine ehk läbi tegevuste avastab noor enda tugevused.
  Egle usub mitteformaalsesse õppesse jäägitult ja otsib noortele võimalusi ennast proovile panna ja arendada oma oskusi tegutsedes. Vabatahtliku tegevusena, ringi juhendades, motiveerib teda ennast iga väikse ajakirjaniku õnnestumine ja noore sära silmades.

  Mini-Tankla tegevustest ülevaade: http://tankla.net/tankla/tankla-mini/uudised.html

  Lisaks peatoimetaja igapäevategevustele oli Egle ka eestvedaja Euroopa Noored poolt algatatud Idee24 projektis osalemisel ehk Erasmus + projektikoolitus Tartus. Tema kutsus kokku meeskonna (noored Valgast ja Otepäält), kellega osaleti koolitusel. Koolitusele järgneval perioodil kirjutati koos (kätt pulsil hoidis siiski Egle) projekt. Kahjuks projekt rahastust ei saanud, kuid suur töö meeskonnaga sai tehtud – idee, koostööpartnerid, tegevuskava ja meeskonnaliikmete motiveerimine.

  Egle soov projektis oli anda nii endale kui ka teistele võimalus ise midagi algatada, kogeda uut ja õppida.

  Lisainfo: tänu oma aktiivsele tegevusele vabatahtlikuna noortelehe juures, kaitseliidus – on Egle esitatud Vabatahtlike värav – 2013.a. kandidaadiks.

  Mari Venski

  Mari Venski on JJ-Street tantsukooli üks treenereid, kes tegutseb aktiivselt ka Valga linnas. Ta on aidanud ja kaasanud noori paljudesse lahedatesse tegevustesse, näiteks sel sügisel toimus seintepuhastus aktsioon Eesti suurtemates ja ka väiksemates linnades ning Mari korraldas seintepuhastuse ka Valga linnas. Seintepuhastuse mõte seisnes selles, et pesta puhtaks soditud seinad ning samuti üks nendest oli Spordihallitagune sein. Mari Venski oskab väga hästi suhelda noortega ning anda neile ideid, mida saaks Valga linnas uut ja huvitavat ära teha. Mari arendab Valgas noori tantsuvaldkonnas ning toob sära silma igale oma õpilasele, kes osaleb tema trennides. Tema trennid on alati täis põnevust ja uusi teadmisi. Mari suudab olla alati väga positiivne ning haarata noori erinevatesse projektidesse ja ettevõtmistesse. Kui on mõni mure, siis ta ka kuulab ära ja püüab aidata, nii kuidas jaksab.Ta teeb oma trennid huvitavaks. Leiab alati ideid kuidas saada ühiselt ka peale trenni kokku ja teha koos palju huvitavaid asju. Tema peamiseks eesmärgiks on saada noored omavahel suhtlema ka väljaspool trenni. Trennis arendab ta meie noorte koostöövõimet.

  Mari on minu tantsutreener ning mentor. Sellest ajast kui ta Valka tuli, 3 aastat tagasi, on ta mind väga aidanud suunata õigele teele ning arendanud nii minu tantsu kui ka elulisi väärusi. Ta on väga rõõmsameelne, abivalmis ja aktiivne, korraldab Valgas midagi sellist, mida varem siin olnud pole. Temast võiks saada noortesõber, sest ma tean, kui väga ta on kõiki Valgas aidanud, kõiki minu endiseid trennikaaslasi kui ka väikseid lapsi.

  Lauri Lomp

  Lauri on inimene, kes aitab nii palju kui vähegi suudab ja tihtipeale rohkem kui vaja. Lauri on väga jutukas ja heatahtlik. Ta muretseb alati, et kõigil oleks hea olla. Mure puhul on Lauri alati esimene, kes teeb ja aitab nii jõu kui ka lihtsalt hea sõnaga. Oma põhitöö kõrvalt leiab ta aega nii pere kui ka Valgamaa noorte jaoks. Ta on noor isa, kes on jäanud Valgamaale, et teha siin seda, mis meeldib! Lauri on aidanud Noortekogul BMX üritust korraldada, samuti ühendas ta suvel Valga ja Valka noored ja vanemad inimesed, organiseerides üritust "Laupäevaõhtune palavik" ehk ühist rattasõitu läbi Eesti ja Läti.

  Samuti veab Lauri MTÜ-d Dirty South, kus hoiab silma peal, et rattakultuuri tuleks ikka noori huvilisi peale ja see kultuur välja ei sureks.

  Arvan, et just sellepärast võiks olla Lauri järgmine noortesõber!

  Siiri Põldraar

  Siiri Põldsaar on kõige parem inimene maailmas! Seda sõna otseses mõttes. Tema on inimene, keda kõik soovivad endale sõbraks. Ta oskab mure korral lohutada ja aidata ning rõõmu korral koos sinuga rõõmustada. Siiri on alati noorte jaoks olemas, isegi öösel, sest tihtipeale õmbleb ta just öösiti näiteks muusikalidesse kostüüme, mida saavad kõik hiljem ka kostüümilaenutusest laenutada.
  Siiri kõige suuremaks hobiks ja kireks on muusikalide lavastamine. Ta veab juba üle kümne aasta eest MTÜ Kunglat ja tema käe alt käib igal aastal läbi mitukümmend noort, kes Siiri emaliku hoole ja käe all saavad teada, mida tähendab näitlejatöö ning kuidas sünnivad muusikalid. Läbi muusikalides osalemise on noortel võimalik avastada Eestit ning mängida erinevatel lavadel – Siiri hoolitseb selle eest, et esinemisi oleks ka Valgast väljaspool, tuues seeläbi ka tuntust Valgamaale laiemas kontekstis.

  Siiri on oluline inimene nii Valgamaa noortele kui ka Valga linnale, sest just tema abiga on valminud mitmed linna advendikontserdid ja linnapäevade üritused.

  Siiri põhitöögi on seotud noortega, sest ta on Valga Põhikooli muusikaõpetaja. Ta leiab aega kõigi oma õpilatse jaoks ning eriti hoiab ta oma klassi, kelle klassiõhtud ja väljasõidud on alati huvitavad, läbimõeldud ja meeldejäävad.

  Siiri kõige olulisemaks rolliks tuleb siiski pidada tema rolli emana. Siiri jõuab tegeleda nii paljude erinevate asjadega, kuid leiab alati aega ka oma mehe ja kahe lapse jaoks. Ta tunnustab neid ning elab neile kõigis nende tegemistes alati kaasa.

  Siiri väärib Aasta Noortesõbra tiitlit just sellepärast, et tal on aega panustada Valgamaa noortesse ning ta teeb seda südamega. Ta on alati noorte jaoks olemas.

  Kristiina Luik

  Kristiina on olnud toetajaks mitmetele spordiga seotud laste ja noorte tegemistele. Samuti korraldas ta sellel suvel koostöös Tõrva Raadio noortega oma koduaias suurepärase kontserdi. Koostöös LC Tõrva Mariga on ta mitmel aastal panustanud lastepäeva läbiviimisele, on olnud ka isiklikult selle ürituse toetaja, valmistades rõõmu kõikidele lastele suure hulga kommidega. Samasuguse üllatuse pakkus Kristiina ka Tõrvas hiljaaegu toimunud kergejõustikuvõistlustel olümpialastega, kus tema lahkel ettevõtmisel said kõik spordisõbrad suu magusaks. Kristiina märkab alati abivajavaid enda ümber ja on Tõrva kogukonnas kaasa löömas mitmetes heategevusprojektides. Samuti ei ütle ta kunagi noortele ära, kui nad abi vajavad, vaid aitab alati hea nõu ning ideedega.

  Valgamaa Noor Aasta Muusik 2015

  Hugo Kähri

  Hugo on noor, keda igal sammul saadab muusika. Tema muusikaline eneseväljendus on olnud erinev. Ta on varasemalt teinud sõpradega bändi One Leg Lenny ning osalenud Valga Muusikakooli bändide töös. Praegu tegutseb ta rohkem sooloartistina või esitab oma hea sõbra Otiga akustilist kava. Ta on õppimas muusikat ning seda õpetamas ka teistele. Oma noore ea juures jaksab ta õpetada Valga Muusikakoolis noori ning lisaks ka ise muusikat õppida. Hugo panustab noorte sündmustesse läbi muusika, ta on alati esinemas kui tal on selleks võimalus.

  Lisaks muusika õppimisele ja esitamisele, kirjutab Hugo seda ka ise ning esitab seda julgelt.

  Hugo on noor, kelle eluks on muusika ja see on olnud nii juba pikka aega. Muusikuna on ta arenenud ja teeb seda märgatavalt iga päev. Ta on noor, kes on jaksanud panustada oma aega muusika arendamisele nii oma laulude näol kui ka nooremate õpetamise näol. Ta on inimene kelle kohta võib öelda muusik, ta on hingelt muusik. Hugo on väga tore ja andekas noor. Ta hoolib väga oma sõpradest ja naudib nende seltskonda sama palju nagu ta naudib muusikat. Tihti esitab ta oma lugusid sõprade ringis ja soovib alati tagasisidet, et ennast parandada. Ta kirjutab ise laule ja esitab neid igal võimalusel. Müts tuleks maha võtta tema ees ka sellapärast, et ta oli nõus nii noorelt alustama kitarrimängu õpetamist Valga Muusikakoolis. Olles temaga sellest vestelnud, sain ma vastuseks: "Ma tahan neile õpetada ja anda edasi seda, mida olen mina kõigi nende aastatega selgeks saanud ning samas arenen ka ise selle käigus."

  Hardo Adamson

  Hardo on see noor, kes pole just Karl Erik Taukar, aga pürgib sinna poole! Hardo on väga rõõmsameelne ja väga hea südamega noor, kes ei ütle ära ühtegi pakkumist, mis sobib tema plaanidega. Valgamaa noored peavad teda enda eeskujuks, sest ta on väga andekas noor, kes teeb ja suudab palju. Peale selle, et tema kireks on muusika, meeldib talle ka näidelda ja võtta osa Noortevolikogu tegemistest. Tema on ka üks neist noortest, kes tuli ideele alustada Tõrva Raadioga ning on selle tegemistega seotud siiani. Ta võttis osa saatesarjast Eesti otsib superstaari, tegi bändi ja mängib juba neljandat aastat muusikalitrupis Kungla. Ta ei jätnud kandideerimata ka Elina Borni bändi, kus valituks ei osutunud, kuid sai siiski kogemuse võrra rikkamaks. Muusika ja selle tegemine ei puudu Hardo elust ja usun, et Hardost saab meie uus staar!

  Hardo on selle tiitli igati ära teeninud ja suurt tunnustust väärt! Märkame teda!

  Juba mitmendat aastat on Valgamaa Noortekogu traditsiooniks tunnustada Valgamaa tublisid inimesi, kes on oma headuse ja aktiivsusega teistele silma jäänud. Meie eesmärgiks on märgata inimesi, kes on teinud tublit tööd ja näinud vaeva, et Valgamaal midagi korda saata. Need inimesed on aidanud teisi enda jõu ja nõuga, ilma et ise midagi vastu tahaks, lahutanud koosviibijate meelt või olnud nii aktiivne, et tema ööpäevas on 28 tundi.

  Kes on aasta noor?

  Aasta noor on inimene, kes teeb rohkem kui temalt nõutakse. Inimene, kes tegutseb mitmes valdkonnas ning on alati valmis nõu ja jõuga aitama. Ta on eeskuju teistele ning panustab oma tegevusega enda ja teiste tulevikku.

  Valgamaa aasta noor 2017 konkurss on lõppenud! Aitäh kõikidele kandidaatide esitajatele!

  28953766 1803826019649569 8545090619644683676 o

  Seoses kohalike omavalitsuste ühinemise ja maavalitsuste tegevuse lõpetamisega otsustas Valgamaa Noortekogu 30. detsembril enda korralisel koosolekul lõpetada ühingu tegevuse. Kuna Noortekogu eesmärgiks oli olla maakonna noorte esindusorgan, mis oleks partneriks eelkõige just maavalitsusele maakonda tervikuna puudutavates teemades, oli ühingu sulgemine riigis toimuvate reformide loomulik jätk.
  “Kuigi maavalitsused lõpetasid enda tegevuse juba 2018. aasta alguses, võtsime noortekoguga veel aasta aega, et korralikult lõpetada enda viimased tegevused ning taaselustada varasemalt toimunud Valgamaa koolide õpilasesinduste kokkusaamised,” selgitas Valgamaa Noortekogu esimees Triin Jaansalu, “Noortekogu kui ühe osalusvõimaluse formaat on meie maakonna noorte jaoks end ammendanud ning puhtalt vabatahtlikkusel põhinevat organisatsiooni on raske arendada, kui uut pealekasvu liikmeskonda juurde ei teki”.

  14917016 1289616381070538 4922398315123127800 o
  Jaansalu ei karda, et nüüdsest puuduks Valgamaa noortel võimalus võtta sõna enda kodukohta puudutavatel teemadel ning panustada enda koduvalla arengusse. “Võrreldes noortekogude loomise algusajaga aastal 2006, on tekkinud hulgaliselt võimalusi noortel lüüa kaasa erinevates tegemistes. Valgamaa koolides on aktiivsed õpilasesindused, edukad on meie maakonna õpilasfirmad ning noortekeskuste ja -tubade juures tegutsevad noortest koosnevad aktiivrühmad. Lisaks sellele tegutseb Tõrva vallas üks Eesti tugevamaid noortevolikogusid ning noortevolikogude loomise mõte on küpsemas ka Valga ja Otepää valla noortel,” sõnas Triin Jaansalu.

  14939385 1289609454404564 7743387467655320302 o
  2006. aastal loodud Valgamaa Noortekogu suutis enda tegutsemisaja jooksul korda saata palju. Üheskoos on läbi viidud maakonna noortekonverentse, osaluskohvikuid, heategevusprojekte, välja antud Valgamaa aasta noore ja noortesõbra auhinda ning uuritud noorte arvamust läbi erinevate küsitluste. Märkimata ei saa jätta ka noortekogu panust enda liikmete arendamisesse: liikmete jaoks viidi aastate jooksul läbi mitmeid koolitusi, osa võeti üleriigilistest noorteorganisatsioonide kohtumistest ning käidi ideid ja mõtteid ammutamas erinevatel ringreisidel. Seega on tänu Valgamaa Noortekogule kasvanud üles mitu põlvkonda aktiivsed noori, kes on täiskasvanuks saades jäänud ikka aktiivseteks kodanikeks või kes on saanud tänu noortekogu ettevõtmistele osa eriilmelistest sündmustest.

  12485797 1063725143659664 7580196398127331356 o
  2018. aasta sügisel korraldas noortekogu enda viimaste tegevustena kaks kohtumist maakonna koolide õpilasesindustele, mille käigus viidi läbi erinevaid koolitusi ning töötubasid ning vahetati omavahel kogemusi. “Just õpilasesindused on need esimesed võimalused, mil noor saab hakata enda kogukonna jaoks midagi ära tegema ning ise end sealjuures arendama. Seega pidasime enda viimase tegevusena oluliseks just nendele noortele keskendumist ja kohtumiste tagasiside põhjal läksid need osalejatele väga korda.” selgitas noortekogu viimaseid tegemisi Jaansalu. Õpilasesinduste kohtumisi on plaanis ka edaspidi korraldada, kuid siis on neid eest vedamas Valgamaa Noorsootöökeskus Tankla.
  Valgamaa Noortekogu liikmed tänavad kõiki, kes on nende aastate jooksul olnud noortekogule toeks ja abiks. Eriline tänu läheb endistele noortekogu liikmetele ning ühingu mentoritele Merike Soometsale, Siiri Põldsaarele, Siiri Liivale ja Jelena Kalamesile.

  48378393 516723558825038 4478593627693514752 n

  Ka sel aastal kuulutas Valgamaa Noortekogu välja konkursi tunnustamaks Valgamaa noori ja noortesõpru, kes on oma tegudega silma jäänud. Tänavu pälvis Valgamaa aasta noore tiitli Piia Ruotsi ja Valgamaa aasta noortesõbra tiitli Rasmus Onkel.

  Aasta noore ja noortesõbra tiitlit jagatakse Valgamaal noortekogu eestvedamisel välja juba 10-ndat korda. Konkurents oli tihe: konkurssile laekus 13 Valgamaa aasta noore kandidaati ning 9 Valgamaa aasta noortesõbra kandidaati.

  „Tänavused auhinnasaajad valis taaskord välja žürii, kuhu kuulusid nii Politsei- ja Piirivalveameti, noorsootöökeskuse Tankla, Valgamaa Omavalitsuste Liidu ja Kaitseliidu, kui ka Noortekogu esindajad. Ühiste konstruktiivsete arutelude tulemusena leidsime need kaks inimest, kes vääriksid maakonna aasta noore ja noortesõbra tiitlit sel aastal“ sõnas Valgamaa Noortekogu esimees Triin Jaansalu. „Olen rõõmus, et tänavu niivõrd palju kandidaate esitati ning eriti rõõmsaks teeb fakt, et paljude kandidaatide esitajateks olid noored ise. Seega on peale kasvamas uus põlvkond kodanikke, kes märkavad enda kõrval heategijaid ning ei pea paljuks neid ka tunnustada.“

  Valgamaa aasta noor 2018, Piia Ruotsi, on Koikkülast pärit kohusetundlik ja ettevõtlik noor neiu. Piia ei karda projektide koostamist ega ka teiste noorte ning kogukonna abiga nende elluviimist. Oma tegevusega on tütarlaps esile tõstnud oma koduküla ning motiveerinud seeläbi tervet kogukonda.

  Valgamaa aasta noortesõber 2018, Rasmus Onkel, on aus ja sõbralik Taheva piirkonna aktivist. Ta on eelkõige tuntud innustajana, kes julgeb ja oskab raamidest välja mõelda. Tänu oma usalduslikule koostöösuhtele noortega sütitab Rasmus neid häid omadusi ka noortes. Tema töökus ja järjepidevus on viinud Taheva piirkonna noorsootöö kvaliteedi kõrgele ja see on väärt eeskujuks võtmist.

  Valgamaa Noortekogu tänab omalt poolt kõiki, kes edastasid konkursile oma kandidaadid ning loodab, et säravad ja tegusad inimesed meie ümber saavad ka edaspidi märgatud!

  Valgamaa aasta noore ja noortesõbra konkursi toetas Valgamaa Omavalitsuste Liit.

  Valgamaa Omavalitsuste Liidu tänugalal jagati noortevaldkonnas tublidele tegijatele tunnustusi lisaks aasta noorele ja noortesõbrale veelgi.

  aastanoorsootöötajad

  Tiitliga said pärjatud:

  PIkaajaline panus noorsootöösse 2018 - Marek Mekk (pildil)

  Valgamaa aktiivne vabatahtlik 2018 - Siim Vahtra (pildil)

  Valgamaa aasta toetaja noorsootöös 2018 - Kaimo Vahtra (pildil)

  Valgamaa mitmekülgseim vabatahtlik 2018 - Sander Verte

  Valgamaa aasta noorsootöötaja 2018 - Maarja Mägi

  Palju palju õnne kõikidele tunnustatutele ning aitäh, et noortega tegelete!

  Valgamaa Noortekogu otsib ka sel aastal Valgamaa aasta noort ning noortesõpra. Konkursi käigus laekus noortekogule 13 kandidaati tiitlile Valgamaa Aasta Noor ning 9 kandidaati tiitlile Valgamaa Aasta Noortesõber.

  VALGAMAA AASTA NOOR 2018 KANDIDAADID

  ROMET PILLER

  Romet on väga aktiivne Tõrva valla noormees, kes on noortele eeskujuks olles aktiivne Tõrva Noortevolikogu ja Tõrva Raadio juht ning liige, alates 2017. Aastast Tõrva Gümnaasiumi valikaine-draama õpetaja ja Tõrva Noortekeskuses ringijuht ning draamaringi "Hingevärvid" juhendaja.

  BRENDON PAIDRA

  Brendon on sihikindel noor treener, kes panustab kõvasti Valgamaa noorte korvpalli arengusse olles Korvpalliklubi Valgamaa üks eestvedaja ning tegeledes õpilaste juhendamisega Valgamaa Kutseõppekeskuses.

  HANNA-LIISA NÕGEL

  Hanna-Liisa on eeskujuks teistele kuna ta on väga sõbralik, julge ja abivalmis - see on ka
  põhjus, miks neiu on õpilasesinduse president.

  KAARI UIBOMÄGI

  Kaari südameasjaks on pisikesest peale loomade ja meid ümbritseva keskkonna heaolu, seega tegutseb neiu aktiivselt Valga Loomade Varjupaiga ja ratsatalli abistamisega, samas on ka Tõrva põgenemismaja Rituaal üks asutajatest.

  PIIA RUOTSI

  Piia on kohusetundlik ja ettevõtlik noor, kes ei karda projektide koostamist ega ka teiste noorte ning kogukonna abiga nende elluviimist. Oma tegevustega on ta esiletõstnud oma koduküla ning motiveerinud kogukonda, et ühiselt saab palju ellu viia.

  KRISTIINA SAARON

  Kristiina on aktiivne ja särav noor, kes võiks olla eeskujuks kõigile: ta osaleb aktiivselt nii koolielu edendamisel kui ka sõpradega loodud põgenemismaja tegevustes. Lisaks jõuab Kristiina õppida headele tulemustele, tegeleda tantsimisega ning olla olemas oma sõpradele ja perekonnale.

  TANEL MUUSIKUS

  Tanel on sportlik ja aktiivne noormees, kes esindab kooli ning jõuab isegi halva ilma ja motivatsioonipuuduse korral leida endas jõudu minna võistlema.

  ARTJOM MAKSIMTŠUK

  Artjom on sõbralik ja jutukas noormees, kes väärib aasta noore tiitlit.

  MIKK METSAR

  Mikk on aktiivne Valgamaa noor, kes tegeleb aktiivselt nii sündmuste planeerimise ja korraldamisega, kui ka noortele oma teadmiste jagamisega. Olles aktiivne Noorte Kotkaste organisatsiooni liige, avanes tal võimalus vabariigi juubeliaasta puhul heisata Pika Hermanni tornis koiduvalguse paistel eesti lipp.

  LAURA KARU

  Laura on väga mitmekülgne ja aktiivne vabatahtlik nii koolis kui väljaspool seda: ta panustab aktiivselt Valgamaa Noortekogu tegemistesse, on olnud valimisvalvur, vabatahtlik Valga Loomade Varjupaigas ning abiks koolielu sündmuste organiseerimisel ja läbiviimisel.

  RISANNA MOOSES

  Risanna on särav noor, kes pühendab aega koolis ja kodukandi sündmuste korraldamisel, jõuab käia huviringides ning teha oma meeskonnaga minifirmat.

  RANNAR PARK

  Rannar on tore noormees, kes on Tõrva raadio peatoimetajaks juba teist hooaega. Ta on hea inimene, kes teeb asju vabatahtlikult selleks, et teistel oleks mõnus ja et teistel oleks oma kodukandis parem ja huvitavam elada.

  KENARI KOONIK

  Kenari on läbi ja lõhki Valga noor, kes on väga abivalmis ja asjalik. Ta on aktiivselt abis Valga Muuseumil korraldades nii üritusi kui ka olles sillaks muuseumi ja Valga noorte vahel. Lisaks oli Kenari aktiivne organiseerija ka Valga Gümnaasiumis õppides ning eeskujuks paljudele teistele noortele.

   

  VALGAMAA NOORTESÕBER 2018 KANDIDAADID

   

  JANAR KOEMETS

  Janari põhitööks on olla Valga valla piirkonna politseinik, kuid oma töös on talle väga oluline suhtlus noortega ning nende toetamine ja aitamine. Noored iseloomustavad Janarit kui väga abivalmit ning südamlikku inimest, kelle eesmärgiks ei ole karistamine, vaid noorte suunamine ja toetamine.

  RASMUS ONKEL

  Rasmus on eelkõige tuntud innustajana, kes julgeb ja oskab raamidest välja mõelda ning on süstinud seda ka noortele. Rasmuse töökus ja järjepidevus on viinud Taheva piirkonna noorsootöö kvaliteedi kõrgele ja see on väärt eeskujuks võtmist.

  LC TÕRVA MARI

  LC Tõrva Mari on tegusatest naistest koosnev organisatsioon, kus panustatakse enim lastesse ja noortesse. Juba aastaid korraldavad nad Tõrvas suurejoonelist lastekaitsepäeva, mõeldes alati ka puudustkannatavatele peredele, et nende perede lastel ükski atraktsioon kindlasti proovimata ei jääks, ning teevad iga aasta 1. septembril koolilaste esimese koolipäeva pannkookidega magusaks.

  EGON ILISSON

  Egon on kohalik aktivist, kes on Tõrva Teataja peatoimetaja ning lööb kaasa ka Tõrva Raadio ja SK Tõrva Disc-golfi tegemistes. Tema jaoks on noorte kaasautorlus lehes alati teretulnud ning tulevikuplaanidesse kuuluvad nii disc-golfi noortele populariseerimine kui ka noorte meediaalane harimine.

  MAARJA MÄGI

  Maarja on naine nagu orkester, kes lisaks oma põhitööle Valga Noortekeskuse juhatajana tegutseb Kaitseliidus vabatahtliku noortejuhina ja kaitseliitlasena. Ta on tugev juhtfiguur, kellel on alati käsil mõni projekt. Lisaks on ta noortele nii autoriteediks kui ka toeks.

  SIRLI PIPPAR

  Sirli on aktiivne ja tubli aidates ja toetades kõiki noori nende tegevustes. Ta on Tõrva Miniraadio huviringi eestvedaja, pikaaegne Tõrva Noortevolikogu ja Valgamaa Noortekogu liige ning on oma tegemistes alati rõõmus, abivalmis ja häid nõuandeid jagav noor.

  IVO MANNINE

  Ivo on Valga Rockiklubi eestvedaja ning bändiringi juhendaja, kelle pühendumus töösse noortega on eeskujuks paljudele. Ta oskab ühtaegu olla nii juhendaja kui sõber, mis teeb ta väga usaldusväärseks.

  SIIRI PÕLDSAAR

  Siiri on Valga Põhikooli õpetaja ning MTÜ Kungla juhatuse liige, kelle käe all on lavale toodud mitukümmend muusikali ja lavastust ning tugev töö noortega on viinud professionaalsetele lavalaudadele mitmeid Valgamaa noori.

  TANIA BARREIRO GARRIDO

  Tania on kohusetundlik, energiline ja pühendunud noor, kes veetis oma EVS aasta vabatahtlikuna Ritsu Noortetoas. Sel ajal õpetas ta noortele hispaania keelt, haris neid kultuuri alal, andis võimaluse praktiseerida inglise keelt, mängis noortega, meisterdas noortega, sportis noortega ja jättis neile seeläbi kustumatu jälje.

  @tanklanet säutsub

  Uudiseid maakonnast

  Uudisvoogu ei leitud Uudisvoogu ei leitud

  Lehekülge haldab ja majutab:

  MTÜ Valgamaa Noorsootöökeskus Tankla © 2009–2020    |    Saada oma uudis: tankla@tankla.net